Niemiecki Olej Silnikowy
Do Ekstremalnych Warunków
Wolver Lab Produkty Pobierz Kontakt

Strona główna    Wolver Lab    Historia

Wolver Lab

Historia
Motosport
Społeczna Odpowiedzialność Biznesu

Historia

Historia WOLVER LAB: Fakty, osoby, kamienie milowe


Założyciele firmy

1913-1992 Gunther Besser urodził się w 1913 roku w Schkeuditz koło Lipska. Otrzymał wykształcenie i uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Marcina Lutra w Halle-Wittenberg w Halle. Besser był zaangażowany w powstanie największego koncernu chemicznego w Niemczech w Leunie, a w 1951 r. został kierownikiem Wydziału Badań Naftowych tej fabryki, gdzie w końcu spotkał swojego przyszłego wspólnika Hansa Mietze, młodego absolwenta chemii. Pod dowództwem Bessera produkowane były smary dla różnych mechanizmów stosowanych w niemieckiej żegludze morskiej, przemyśle wytwórczym, lotniczym, motoryzacyjnym i zbrojeniowym.
   
1922-1999 Hans Mietze urodził się w 1922 roku w kurorcie Baden-Baden w południowo-zachodnich Niemczech. Otrzymał wykształcenie na wydziale chemii Uniwersytetu w Karlsruhe. Hans postanowił pójść w ślady ojca, który pracował dla rządu niemieckiego jako chemik. Jako jeden z najlepszych studentów Hans odbył staż w największej fabryce chemicznej w Niemczech w Leuna, pracując nad rozwojem i produkcją nawozów, środków powierzchniowo czynnych, produktów naftowych i innych związków chemicznych. Młody chemik znalazł się w dziale badań nad ropą naftową, kierowanym przez swojego przyszłego wspólnika, doktora Gunthera Bessera. Mietze szybko zrobił karierę, wymyślając dziesiątki know-hows w produkcji materiałów smarujących i badając prawidłowości występujące przy wzajemnym tarciu rozmaitych powierzchni w różnych warunkach, jak również wpływ wymienionych prawidłowości na przyczyny zużycia powierzchni.


Historia Wolver Lab

1955 Pierwszy niezależny wspólny projekt Bessera i Mietze stanowił współpracę z DKW, spółką stowarzyszoną z Auto Union - drugą co do wielkości firmą motoryzacyjną w Niemczech. Wspólny projekt zaowocował opracowaniem smarów dla zespołu rajdowego biorącego udział w Mistrzostwach Afryki Wschodniej, które odbyły się w trudnych warunkach. Wynik przekroczył oczekiwania klienta, a Mietze i Besser otrzymali najwyższe rekomendacje.
   
1956 Wspólny projekt w Monachium z Knorr-Bremse, niemieckim liderem w produkcji kolejowych układów hamulcowych, potwierdził determinację naukowców do współpracy przy opracowywaniu smarów specjalnego przeznaczenia.
   
1957 Na początku 1957 r. Besser i Mietze utworzyli laboratorium chemii stosowanej w Emmereng (Bawaria). Pierwszym ważnym zleceniem laboratorium było opracowanie oleju dla rekonstrukcji Oazy Buraimi (Arabia Saudyjska). Doświadczenie Mieze i Bessera w opracowaniu oleju dla warunków panujących w Afryce okazały się bardzo przydatne, gdyż zamówienie wymagało opracowania olejów, które pozwoliłyby wysokowydajnym silnikom wydajności działać w wysokich temperaturach i przy dużym zapyleniu.
   
1957-1962 Mieze i Besser kontynuowali badania nad tarciem (tribologia) i opracowali unikalne smary do stosowania w różnych urządzeniach. Kierując się swoimi osobistymi zainteresowaniami, współpracownicy przywiązywali szczególną wagę do wyścigów samochodowych i współpracowali z zespołami fabrycznymi znanych wówczas producentów samochodów, takimi jak VEB, Triumph, Zundapp itp. Opracowali smary do wyścigów rajdowych w różnych warunkach klimatycznych, stopniowo zyskując uznanie wśród inżynierów, dostawców surowców i sprzętu jako solidny zespół specjalistów zdolnych do wykonywania wszelkich niestandardowych zamówień. Takie zamówienia ostatecznie zadecydowały o specjalizacji Spółki.
   
1962 Gunther Besser i Hans Mietze założyli nową firmę badawczo-rozwojową Wolver Laboratory. Działalność badawcza firmy skupiała się na badaniu nowej na swój czas nauki - tribologii.
   
1973 Wolver Laboratory wzięło udział w targach motoryzacyjnych we Frankfurcie, gdzie VW Passat i Opel Kadett zadebiutowały z nowym nadwoziem. Zarząd Spółki wynegocjował współpracę z wieloma firmami samochodowymi.
   
1976 Coraz szerszy zakres badań oleju silnikowego pobudził zarząd firmy do rozszerzenia i ulepszenia swoich placówek badawczych. Spółka zakupiła zaawansowany sprzęt badawczy i laboratoryjny.
   
1984 Spółka ogłosiła rekrutację konkurencyjną wśród utalentowanych absolwentów fizyki i chemii niemieckich uczelni technicznych w celu zwiększenia potencjału badawczego firmy.
   
1994 Po przyjęciu w USA nowych standardów środowiskowych i emisyjnych, Wolver Lab jak inne wiodące firmy, opracował oleje o diesla o najwyższej klasie API CG-4.
   
2000 Pozostając przede wszystkim firmą badawczą, Wolver Lab zawiera bezpośrednie kontrakty z wiodącymi niemieckimi zakładami produkcyjnymi, gdzie na zlecenie i pod nadzorem Wolver Lab gotowe produkty są wytwarzane pod własnym znakiem towarowym Wolver.
   
2006 Pierwsze doświadczenie sponsorskie w serii wyścigów WRC. Wolver Lab sponsorował angielską drużynę M-Sport, która uczestniczyła w Mistrzostwach Ford Fiesta S 1600.
   
2009 Widoczny wzrost liczby zamówień skłonił Wolver Lab do otwarcia oddziałów w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.
   
2010 Wzrostowi firmy towarzyszy przeniesienie siedziby do Kolonii. Sponsoring WRC.
   
2011 Wolver Lab zapewnia pierwsze dostawy gotowych produktów na rynki Europy Wschodniej.
   
2012 Stery w firmie przejmuje Herr Robert Meinzer, który ma znaczne doświadczenie w zarządzaniu i pracował wcześniej w TÜV Rheinland. Wolver Lab inicjuje coroczne wydarzenia dla konsumentów. W 2012 roku została uruchomiona pierwsza oferta Wolver Geography, podczas której została wylosowana wycieczka na finał WRC.
   
2013 Konkurs Najlepszej Stylizacji. Autor najlepszego zindywidualizowanego zdjęcia samochodu z pojemnikiem oleju Wolver otrzymał bezpłatny kupon na finał rajdu Dakar 2014. Wolver Lab po raz pierwszy wziął udział w międzynarodowym pokazie na terenie CIS - Automehania 2013 w Moskwie (Rosja).
   
2017 Nowa siedziba firmy. Rozwój przedsiębiorstwa, ciągłe powiększanie się kręgu klientów i dostawców, doprowadziło nas do konieczności otwarcia oddzielnego biura handlowego, które głównie odpowiedzialne będzie za funkcje operacyjne i reprezentacyjne. Pomoże to naszym specjalistom technicznym skoncentrować się na badaniach i bieżącej działalności, w istniejących zakładach Wolver Lab.


 
WOLVERLAB

PRODUKTY

POBIERZ

KONTAKT
WOLVERLAB

Historia
Motosport
Odpowiedzialność
PRODUKTY

Oleje Silnikowe
Oleje Przekładniowe
Płyny Eksploatacyjne
Płyny Hydrauliczne
Dodatki
Smary

www.wolver.pl Przemyslowa 22,
09-400 Płock,
Polska

info@wolver.pl
Im Zollhafen 24,
Cologne, D-50678
Germany

info@wolverlab.de
WOLVER jest partnerem